Co děláme

Polynomiální (algebraické metody) pro řízení

Polynomiální metodyVynalezeny u nás a rozšířeny do celého světa, tzv. "Česká škola teorie řízení." Učí se na každé dobré technice ve světě. Významné výsledky, stovky publikací v prestižních světových časopisech, tisíce citací, monografie u světových nakladatelů. Polynomiální metody se využívají v mnoha oblastech. Například v Centru rehabilitačního inženýrství University Glasgow slouží pro návrh systémů řídících svaly paraplegických pacientů.

Aktivní řízení vibrací pružného letadla

Metody řízení vibrací pro chystaný nový typ velkokapacitního letadla Airbus, návrh robustního řízení a tvarování řídicích zásahů s cílem zvýši pohodlí pasažérů, snížit váhu a spotřebu paliva.

Robustní řízení

Aktivní řízení vibrací pružného letadlaOriginální přístup využívá kombinace polynomiálních metod s metodami optimalizace (např. LMI-Lineární maticové nerovnosti, semidefinitní programování apod.) Teorie: Originální výsledky, desítky článků v prestižních světových časopisech, stovky citací. Aplikace: Návrh přesného polohování pro obří dalekohledy (VLT) Evropské jižní observatoře (ESO) v poušti Atacama v Jižní Chile.

Numerické algoritmy a software pro návrh řízení

Rychlé a spolehlivé algoritmy pro počítání s polynomy a jejich maticemi, druhá a třetí generace metod. Použití matic se strukturou, ortogonálních transformací a FFT. Teorie: Originální výsledky na světové špičce. Desítky článků v prestižních světových časopisech, stovky citací. Aplikace: Komercializováno v SW Polynomial Toolbox for Matlab (PolyX s.r.o.), používají desítky firem (Mitshubishi Electric, Daimler, Lockheed Martin, PetroBras, Saudi Armaco, Sandia Lab, US Air Force) a stovky univerzit po celém světe. Naše algoritmy pro polynomy velmi vysokého stupně (1000 a více) používá např. švédská firma Dirac Reserach AB pro návrh filtrů výrazně zvyšujících kvalitu reproduktorů v automobilech BMW.

Lineární spalovací motor

Motor nového typu, který se netočí. Lineární pohyb pístu ve válci se přímo předvádí na elektrickou energii pomocí lineárního elektrogenerátoru. Unikátní prototyp, určen pro sériová hybridní auta budoucnosti.

Řízení spalování v elektrárnách

Pokročilé metody řízení a optimalizace spalování pro Honeywell Pague Lab, výsledky realizovány po celém světě: Teplárna Otrokovice (optimalizace spalování pro práškové kotle a ekonomická alokace zátěže), NamJeJu, Jižní Korea (optimalizace ofukování sazí), SINOPEC Jinshan Principal Power Plant, Shanghai, Čína (optimalizace spalování pro fluidní kotle), SASOL, Jižní Afrika. Mezinárodní patenty.

Řízení letadel

Stabilizovaná plošina s kamerou pro bezpilotní vojenský letoun Sojka, autopilot pro malou helikoptéru, avionika pro ultralehké letadlo ProAir

Řízení v mikro a nano měřítku

Řízení pole aktuátorů (1000x1000) pro deformovatelná zrcadla (astronomie, oftalmologie), rapid thermal processing (RTP), dielektroforéza (DEP). Řízení toku částic pro samo-kompletování (self-assembly) a potahování povrchu.

Nelineární systémy a chaos

Řízení nelineárních systémů, nelineární sledování, synchronizace chaotických systémů. Teorie: Významné články v prestižních časopisech, stovky citací. Aplikace: Bezpečné šifrování pomocí chaosu.

Identifikace systémů

Teorie: Metody identifikace a modelování, podprostorové metody.Aplikace v biomedicíně: Zpracování dat z funkční magnetické rezonance (lokalizace hemodynamické odezvy v mozku).

Návrh aplikací s reálným časem (RT)

Komunikace v průmyslových sítích (Profibus, Profinet, CAN, Interbus), ovladače pro CAN a Linux (podporují velké množství karet), Matlab/Simulink pro Processor Expert - návrhové prostředí pro procesory Freescale, protokol ORTE - komunikace reálného času nad protokolem UDP

Rozvrhování pro aplikace reálného času

Rozvrhování pro FPGA, rozvrhování komunikace v časově kritických aplikacích (Profinet IRT), rozvrhování zdrojů vzhledem k požadavkům systému (procesor, síť), rozvrhování pro bezdrátové sítě (WiFi, ZigBee).

Komunikační sítě pro vlaky

Implementace síťové a transportní vrstvy pro vlakovou komunikační síť (Train Communication Network IEC 61375–1) ve VxWorks pro firmu UniControls, která ji využila ve svých řešeních (např. TCN gateway) pro zákazníky Alstom, I a Bombardier, Kanada

Národní specifický přenosový modul (STM) pro Evropský systém řízení vlaků ECTS

Návrh a implementace komunikačního zásobníku pro firmu AŽD Praha a Ansaldo F - bude využit v 60% lokomotiv Českých drah.

Nanotechnologie

Tenké vrstvy pro optiku, mechaniku a biomedicínu.Vývoj depozičních aparatur a procesů pro velkoplošné povlakování. Růst uhlíkových nanotrubek a jejich charakterizace. Grafén a jeho aplikace.Publikace ve špičkových časopisech oboru: desítky článků, stovky citací. Výsledky jsou často aplikovány přímo v praxi (samomazné vrstvy v automobilovém průmyslu, návrh depoziční aparatury pro zahraniční firmu).

Analýza pohybu člověka

Vyhodnocení stavu pacienta s Parkinsonovou chorobou, řízení podávání léků, detekce fází pohybu pomocí inerciálních senzorů.

Robotika

Teorie: Nelineární metody řízení chodících robotů Aplikace: Studentský robot s ultrazvukovým zaměřováním pro soutěž Eorobot, dvounohý robot s 12 CAN regulátory, řízení mikro-robotů z EPFL Lausanne

Kosmické technologie a vědy

Spolupráce se zahraničními univerzitami rámci konsorcia evropského magisterského programu SpaceMaster (řízení formací satelitů, X-ray senzor pro pozorování na oběžné dráze, příprava malých družic Can-sat a Cube-sat)