Vítězové soutěže v předmětu ARI se projeli na Segway

Na konci letního semestru 2010/11 soutěžili studenti druhého ročníku oboru Kybernetika a robotika v rámci předmětu Automatické řízení, vyučovaného Katedrou řídicí techniky, v tom, kdo vymyslí a naprogramuje nejlepší řídicí algoritmus, který dokáže ve svislé poloze stabilizovat model vozítka Segway sestavený ze stavebnice LEGO. V principu se jedná o řešení úlohy řízení inverzního kyvadla. Cílem závodů bylo za stanovený časový limit 15 vteřin urazit co možná nejdelší dráhu, aniž by došlo k pádu vozítka.

Vítěznému týmu ve složení Josef Novák, Petr Pahorecký, Zdeněk Lehman a Jiří Pytela se podařilo ve stanoveném čase urazit dráhu přesně 8 metrů. Jako odměnu pro vítěze studenti absolvovali začátkem zimního semestru hodinovou vyhlídkovou projížďku Prahou na skutečných vozítkách Segway, kterou do soutěže věnovala firma Segway Point.

A jak u některých týmů pravděpodobně probíhaly práce na tomto závěrečném úkolu předmětu, můžete posoudit z následujícího videoklipu: