Blíží se Robosoutěž pro základní školy: pro velký zájem bude finále ve dvou dnech

17.04.2018 - 12:00
Žáci ze základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií pošlou svá vozítka tentokrát do barevného bludiště. Ve finále jarní Robosoutěže se utká 111 týmů – o 30 více než loni.

Robosoutěž letos slaví již 10 let své existence! Pro velký zájem základních škol a víceletých gymnázií jsme před časem pro tuto věkovou skupinu museli vytvořit samostatnou jarní kategorii, a i ta nyní praská ve švech. Oproti minulému roku, kdy se svými roboty soupeřilo 81 týmů, vyjede letos do dvoukolového finále 111 lego vozítek z celé republiky, každé z nich se zcela originálním designem určeným k vyřešení soutěžní úlohy.

Letošním zadáním pro roboty bude zcela autonomně projet trasu barevného bludiště od startu až do cíle a orientovat se podle podkladových barevných polí. Poloha polí se při tom v průběhu finále bude měnit. Navíc si musí roboti s sebou vézt kostičky, které mají umístit na každém druhém zeleném poli.

Soutěži předcházel robotický seminář pro učitele

Týmy žáků sestavují robotická vozítka ze stavebnice, kterou si mohou základní školy a víceletá gymnázia pro tento účel zapůjčit. Sestavit funkčního robota však není jednoduchý úkol, a tak se na katedře řídicí techniky  pravidelně věnujeme i vzdělávání učitelů. Koncem ledna 2018 se konal robotický seminář zaměřený na praktické použití vzdělávací stavebnice LEGO Mindstorms, jehož se zúčastnilo 40 učitelů základních škol a víceletých gymnázií.

Obě kola finále jarní Robosoutěže jsou veřejná a jsou zváni vyučující, spolužáci a přátelé soutěžících, zástupci médií a všichni zájemci o mobilní roboty a o studentské soutěže. Finále se uskuteční ve čtvrtek 19. a v pátek 20. dubna 2018 vždy od 11 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2).

Přesný harmonogram akce najdete na webových stránkách www.robosoutez.cz nebo www.facebook.com/robosoutez