Laboratoř automatického řízení (KN:E-26)

KN:E-26

Laboratoř KN-E:26 slouží především k praktické výuce řídicí techniky na zajímavých laboratorních modelech (servomechanismy, helikoptéry, vodárny, magnetické levitátory a další). Jedná se konkrétně o oblast modelování dynamických systémů, jejich identifikaci a následné automatické řízení ať již pomocí jednoduchých, v průmyslové praxi hojně využívaných, PID regulátorů nebo pokročilejších algoritmů jako je Kalmanův filtr nebo LQ či MPC regulátor. V naší laboratoři si tak studenti mohou prohloubit své teoretické poznatky nabyté z přednášek a seznámit se s úskalími, které přináší nasezení regulátorů na reálné systémy. Naši úspěšní studenti, kteří zde pochopili základní principy modelování a řízení, se dnes zabývají například modelováním a simulacemi nově vyvíjených letadel, řízením ventilačních systémů v tunelech, optimálním spalováním paliva v tepelných elektrárnách, které vede k obrovským finančním úsporám a zkvalitněním ekologie, ale třeba i modelováním finančních trhů v bankovním sektoru nebo výzkumem ve zdravotnictví.

Modely používané v laboratoři reprezentují systémy reálného světa, které jsou součástí komplexních průmyslových i technických odvětvích. Například model Rotační kyvadlo reprezentuje mnoho reálných systémů od jeřábu přemisťujícího břemeno, přes Segway vozítko až po startující raketoplán. Další model Kulička na tyči simuluje problém, s jakým se například musejí potýkat designéři letadel, aby stabilizovali letadlo a optimalizovali jeho chování. Jako další zde naleznete model obruče, který například simuluje problémy při přepravě kapalin, rychlostní servomechanismus s proměnnou zátěží, model helikoptéry a mnohé další.

Laboratoř se nachází na katedře řídící techniky na Karlově náměstí 13 v přízemí budovy E a jejím správcem je v současné době Ing. Jiří Zemánek.

Vybavení laboratoře

TecQuipment