Historie a budoucnost pod jednou střechou - v Pražském Národním technickém muzeu se předvedla autonomní formule!

Dne 27.6. se v dopoledních hodinách uskutečnila akce na předvedení autonomního modelu vozidla vzniklého na půdě katedry. Katedra řídicí techniky FEL ČVUT má na tomto automobilu dva týmy. Jeden je studentský projekt, kde studenti navrhují, jak auto řídit a jak reagovat na situace a druhý je výzkumný v projektu HERCULES, který je nadnárodní aktivitou několika škol a firem v automobilovém a leteckém průmyslu.

Právě zmíněný výzkumný tým pak na modelu testuje způsoby, které zajistí, aby kritické a výpočetně náročné algoritmy nutné pro autonomní jízdu nebyly nepříznivě ovlivňovány chybami v méně kritických částech systému, čímž se může zvýšit bezpečnost takového vozidla o několik procent. Model je schopný zmapovat terén a jet po předem nastavené trase, přičemž umí řešit problémy jako překážka či člověk na trase. Stavba modelu trvala cca 3 týdny a zbytek času pak bylo programování (základní funkcionalita: 1 měsíc, ale systém se stále vylepšuje). Studenti i výzkumníci tak připravují model na soutěž v USA, kde se utkají s podobnými stroji z ostatních zemí světa a budou si tak moct předat potřebné know-how.

Předvedení médiím se tak odehrálo přímo vedle historických prapředků tohoto vozidla a stará auta tak dotvořily kompozici pro štáby auto.idnes.cz a kanálu AlzaTech na serveru Youtube.