Návštěva Angely Merkelové na ČVUT

Kancléřka Spolkové republiky Německo Angela Merkelová včera navštívila ČVUT. Tématem jednání byla spolupráce ve výzkumu a aplikacích kybernetiky, robotiky, digitalizace, a aktivitách Průmyslu 4.0. Začíná další průmyslová revoluce, Němci si to uvědomují a jsou na čele. Musíme se k nim přidat!

Vedení katedry se včera zúčastnili setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou na půdě ČVUT. Kromě politiků (premiér Sobotka, vicepremiér Bělobrádek a další) a akademiků tam byli i kapitáni českého a německého průmyslu. Probírala se zejména spolupráce obou zemí v oborech kybernetiky, robotiky, digitalizace, kyberneticko-fyzikálních systémů v souvislosti s nastupující další průmyslovou revolucí (Industrie 4.0), a to na firemní (aplikační) i akademické (výzkum, výuka) úrovni.

Aktuálnost a závažnost tématu si dovolím ilustrovat volným citátem důležité myšlenky paní kancléřky: „V software a internetu se Evropa opozdila a tak vše ovládá Google a další americké firmy. V hardware a internetu věcí to nesmíme dopustit, Evropa se musí dostat na čelo a zůstat tam. Je to naše poslední možnost, když se nám to nepodaří, bude na tom Evropa špatně!“

Německá vláda proto naše obory a Průmysl 4.0 velmi podporuje. Naši polici naznačují, že oni také – snad se tak stane. V každém případě německé firmy k digitalizaci, robotizaci, a průmyslové revoluci své české partnery nutí a donutí.